
Fotoreport z Poznaně
Poznaň patřila k nejstarším sídlům dynastie Piastovců a v 10. století za éry Měška I. a české kněžny Doubravky se stala jedním z nejdůležitějších center formujícího se polského státu. Město nás okouzlilo nejen svou historií, ale i místními legendami (které nás baví) – ochutnali jsme svatomartinský rohlík a viděli slavné poznaňské kozlíky. Prožili jsme víkend ve fascinujícím městě Velkopolska – přidejte se příště k nám také zažít „Dva dny v Poznani“!
Po příjezdu do Poznaně nás čekala procházka po Tumském ostrově. Jedná se o nejstarší část Poznaně s historickými památkami, považovanou za kolébku Polska, protože zde Měšek I. v 10. století přijal křesťanství. A v poznaňské katedrále, nejstarší v Polsku, jsou pohřbeni první polští panovníci.
Ve stejný den, kdy se na Svatopetrském náměstí konal pohřeb papeže Františka, který zemřel na Velikonoční pondělí roku 2025, jsme na Tumském ostrově objevili dojemný detail – květinovou instalaci v podobě vatikánské vlajky. Bílé a žluté kvetoucí rostliny symbolicky tvořily pruhy svatovatikánských barev a tento pohled se nám navždy vryl do paměti.
Další zastávkou naší poznaňské výpravy bylo moderní interaktivní muzeum Brána Poznaně. Hned na úvod expozice nás zaujala projekce Měška I. a české kněžny Doubravky – připomínka doby, kdy se zde psaly společné česko‑polské dějiny a formovala první kapitola Polska.
Tohle jsme si prostě nemohli nechat ujít! Muzeum svatomartinského rohlíku je jednou z nejoblíbenějších atrakcí v Poznani. Dozvěděli jsme se tajemství pravého „rogalu“ – podle legendy jeho tvar připomíná podkovu koně svatého Martina. Na závěr jsme obdrželi „Certifikát Rohlíkového Tovaryše“.
Druhý den jsme začali stylově – po hotelové snídani jsme vyrazili do ulic Starého Města. Pomník kozlíků v Poznani připomíná slavné kozlíky z věže radnice – něco, co byste z Poznaně opravdu měli vidět!
Stary Rynek v Poznani patří mezi největší historická náměstí nejen v Polsku, ale i v celé Evropě. Dominantou náměstí je překrásná renesanční radnice, ale stejně okouzlí i řada pestrobarevných kupeckých domků ze 16. století. Tyto úzké stavby nejsou náhodné – tehdejší obchodníci platili daně podle šířky fasády a počtu oken, a tak šetřili, kde mohli.
Naše další kroky vedly na horu Přemysla, kde se tyčí Královský hrad (Zamek Królewski). Právě tady chtěl král Přemysl II. ve 13. století vybudovat mocenské centrum své říše. Dnes tu stojí rekonstruovaná stavba s nepřehlédnutelnou věží.
Knihovna Raczynských v Poznani je vůbec nejstarší veřejná knihovna v Polsku – založená už v roce 1829 hrabětem Edwardem Raczyńským. Hlavní budova připomíná fasádou pařížský Louvre (fakt!) a přímo před ní stojí elegantní socha bohyně zdraví Hygie s tváří hraběnky Konstancji - symbol důležitosti čisté vody a veřejného zdraví.
Další navštívenou památkou bylo Šifrovací centrum Enigma. Co byla Enigma? Na první pohled jen zvláštní psací stroj. Ve skutečnosti geniální německý šifrovací přístroj používaný během 2. světové války. Už v roce 1932 (!) se tři mladí polští matematici z Poznaňské univerzity – Rejewski, Różycki a Zygalski – pustili do dešifrování. A uspěli! Byl to silný příběh, který změnil svět.
Na závěr ještě jedna zajímavost. Naši poznaňskou návštěvu jsme završili účastí na oslavách „Tisíciletí polské koruny“ – miléniu korunovace Boleslava I. Chrabrého. Jaké to bylo? To si necháme do dalšího cesto‑článku na našem blogu, který už pro vás chystáme.
„Skvělá parta, díky které máme zážitků na rozdávání. Tak snad brzy na viděnou! Třeba právě s vámi na některém z dalších poznávacích zájezdů CK Benfica.“
Vydejte se s námi za poznáním – mikrobusem a v menší, pohodové skupince. Stačí napsat na info@benfica.cz nebo zavolat na +420 558 331 959 a už brzy můžete nasát atmosféru krásné Poznaně nebo dalších měst.