Fotoreport z Wrocławi

Na konci srpna jsme se vypravili do dolnoslezské metropole Wrocław na tzv. city break, krátkou návštěvu velkého města. Provázelo nás krásné slunné počasí a letní teploty. Program našeho víkendu byl nabitý, protože město s přezdívkou "polské Benátky" má opravdu co nabídnout. ❤️

Protože každá prohlídka by měla začít na Tumském ostrově, začali jsme tam i my. Nejstarší část, kde český kníže Vratislav v 10. století založil město, je plné historie a církevních památek. Zdolávání ulice po ulici mezi cihlovými budovami bylo skvělé a to jsme ještě netušili, jaká parádní vyhlídka nás čeká z gotické katedrály sv. Jana Křtitele.

Wroclawští trpaslíci již neodmyslitelně patří k symbolům města. V současné době je jich ve městě přibližně 800 a stále přibývají další. Jednoho z prvních jsme potkali rovnou na Tumském ostrově. Drukarz Kacper, neboli Tiskař Kacper, byl na tomto ostrově kanovníkem a založil zde tiskárnu, což znázorňuje modlitba „Otče náš“ v jeho ruce.

Později jsme se přesunuli na levý břeh řeky Odry, kde bylo město vystavěno na pravidelném půdorysu. Nemůže chybět společná fotka se švarným šermířem před Wroclawskou univerzitou (1702). Že by opravdu šermířem byl samotný autor sochy Hugo Lederer, který kdysi město navštívil a opilý prohrál všechny své peníze a oblečení během karetních her?

Samotná budova univerzity je jednou z nejunikátnějších staveb ve Wrocławi. Viděli jste již něco krásnějšího než její aulu, zvanou Leopoldinská? Ta totiž pochází z roku 1732, je postavená ve slohu italského baroka a zdobená freskami. Promoce absolventů zde musí mít supr atmosféru ;)

Během sobotního pozdního odpoledne jsme si v klidu prošli historické centrum, nevynechali jsme ani budovu radnice na Rynku, ani ikonu města, kterou bezesporu představuje Papa Krasnal. 

Večer jsme zakončili jak jinak než jídlem. V typicky polské restauraci jsme se rozhodovali, zda si dát pirohy z pece (110 g) nebo tradičně připravené (40 g), obojí plněné na všechny možné způsoby - masem, vegetariánské či se sladkou náplní. Mňam! Pro zájemce předáváme odkaz na restauraci Pierogarnia "Stary Młyn".

Druhý den ráno po snídani jsme vyrazili na nedělní prohlídku. Kolem vodního příkopu (Fosa Miejska) vede pás zeleně zvaný Staroměstská promenáda, kterou jsme následně došli k rotundě Racławické panoráma a již se nemohli dočkat její návštěvy.  

Monumentální kruhový obraz o rozměrech 15 × 114 m nás doslova uchvátil. Autor lvovský malíř Jan Styka spolu s malířem bitev Wojciechem Kossakem chtěl připomenout 100. výročí Kościuszkova povstání. Český audio překlad povídání o malbě Racławické panoráma se nám velmi hodil.

S jednou vstupenkou jsme mohli navštívit čtyři muzea, takže po návštěvě rotundy Racławické panoráma jsme pokračovali dále. Zastávkou č. 2 bylo Národní muzeum ve Wrocławi. Budova, malebně umístěná na břehu Odry, byla po druhé světové válce upravena pro potřeby muzea.

Prošli jsme si slezské umění od 12.-19. století a také neméně významné současné polské umění. Obraz Slib Jana Kazimíra od Jana Matejky, jehož otec pocházel z Čech, je autorovým posledním obrazem. Maloval ho 8 měsíců a již jej nedokončil. Po shlédnutí bohatých expozic následoval odpočinek s dobrou kávou a výhledem na krásnou architekturu vnitřní haly.  

V komplexu Haly století nás čekal výhled na slavnou Jehlu, téměř 100 metrů vysokou ocelovou věž, Halu století, vizionářské dílo architekta Maxe Berga zapsané na Seznam UNESCO, a nádherné květinové záhony. Potěšil nás i Pivní festival, který se zde právě konal.

Protože nám jedna vstupenka platila na čtyři muzea, naší zastávkou č. 3 byl Pavilon čtyř kopulí s Muzeem současného umění. Budova zrekonstruovaná pro účely muzea v letech 2013-2015, s bílými stěnami i bílou podlahou, působila až loftově a byla milou tečkou za naším zájezdem. Čtvrté muzeum, kterým je Etnografické muzeum, si necháme na příště.

O stejném víkendu se ve Wrocławi na Olympijském stadionu konala Speedway Grand Prix Polski Wrocław 2024. Plochá dráha (polsky żużel) je v Polsku velmi populární. Vítězem této Grand Prix se stal Slovák Martin Vaculik ‑ postujeme aspoň jednu fotku z tohoto závodu.

Máme za sebou Dva dny v polské Wrocławi. Město s historickými názvy Wrocław, Vratislav i Breslau má dlouhou historii, o které více najdete na našem webu Wrocław - město na ostrovech


My už se mezitím těšíme na konec roku na zájezd Adventní víkend ve Wrocławi s návštěvou trhů. Potkáme se tam spolu? Brzy vypíšeme také další termín zájezdu na rok 2025. Objednejte si zájezd pomocí objednávkového formuláře, mailem na info@benfica.cz nebo telefonicky na +420 558 331 959 a pojeďte s námi za novým poznáním!

CK Benfica